WFMB2512R1000FEA
DigiKey Part Number
541-10284-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-10284-1-ND - Cut Tape (CT)
541-10284-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WFMB2512R1000FEA
Description
RES 0.1 OHM 3.0 W 1% 2512 SMD
Detailed Description
100 mOhms ±1% 3W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WFMB2512R1000FEA Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)