TNPW080528K0BEEN
DigiKey Part Number
541-TNPW080528K0BEENTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-TNPW080528K0BEENCT-ND - Cut Tape (CT)
541-TNPW080528K0BEENDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TNPW080528K0BEEN
Description
RES 28K OHM 0.1% 0.26W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28 kOhms ±0.1% 0.26W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
TNPW080528K0BEEN Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)