RW79U1001FB12
DigiKey Part Number
541-RW79U1001FB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RW79U1001FB12
Description
RS-2B-300 1K 1% RW79U1001F B12
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Military, Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 250°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)