RNC70H5110FRRE5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
511 Ohms ±1% 0.75W, 3/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC70H5110FRRE5
DigiKey Part Number
541-RNC70H5110FRRE5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC70H5110FRRE5
Description
RES 511 OHM 1% 3/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
R (0.01%)