RNC55J1142BPRE6
DigiKey Part Number
541-RNC55J1142BPRE6TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55J1142BPRE6
Description
RES 11.4K OHM 0.1% 1/8W AXIAL
Detailed Description
11.4 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
EDA/CAD Models
RNC55J1142BPRE6 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
P (0.1%)