ILSB1206ER1R0K
DigiKey Part Number
541-2608-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-2608-1-ND - Cut Tape (CT)
541-2608-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ILSB1206ER1R0K
Description
FIXED IND 1UH 100MA 400 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Multilayer Inductor 100 mA 400mOhm Max 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ILSB1206ER1R0K Models
Category
DC Resistance (DCR)
400mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
45 @ 10MHz
Series
Frequency - Self Resonant
87MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
10 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1206
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)