ILBB0805ER500V
DigiKey Part Number
541-ILBB0805ER500VTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-ILBB0805ER500VCT-ND - Cut Tape (CT)
541-ILBB0805ER500VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ILBB0805ER500V
Description
FERRITE BEAD 50 OHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 300mA 150mOhm
EDA/CAD Models
ILBB0805ER500V Models
Category
Current Rating (Max)
300mA
DC Resistance (DCR) (Max)
150mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Impedance @ Frequency
50 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)