ICM1206ER601M
DigiKey Part Number
541-ICM1206ER601MTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-ICM1206ER601MCT-ND - Cut Tape (CT)
541-ICM1206ER601MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICM1206ER601M
Description
CMC 260MA 2LN 600 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Line Common Mode Choke Surface Mount 600 Ohms @ 100 MHz 260mA DCR 800mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ICM1206ER601M Models
Category
Current Rating (Max)
260mA
Manufacturer
Vishay Dale
DC Resistance (DCR) (Max)
800mOhm
Series
Voltage Rating - DC
50V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.083" (2.10mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz