ERL2051K100FKEB500 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
51.1 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Film
ERL2051K100FKEB500
DigiKey Part Number
541-ERL2051K100FKEB500TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERL2051K100FKEB500
Description
RES 51.1K OHM 1% 1/2W AXIAL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)