ERL203K3000GKEK500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
3.3 kOhms ±2% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Film
ERL203K3000GKEK500
DigiKey Part Number
541-ERL203K3000GKEK500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERL203K3000GKEK500
Description
RES 3.3K OHM 2% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)