ERL201K8000GKEK500 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
1.8 kOhms ±2% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Film
ERL201K8000GKEK500
DigiKey Part Number
541-ERL201K8000GKEK500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERL201K8000GKEK500
Description
RES 1.8K OHM 2% 1/2W AXIAL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)