ERL05100K00GKEB500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
100 kOhms ±2% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Film
ERL05100K00GKEB500
DigiKey Part Number
541-ERL05100K00GKEB500TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERL05100K00GKEB500
Description
RES 100K OHM 2% 1/8W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)