VSSR1603102JUF
DigiKey Part Number
VSSR16-1.0K-JI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSSR1603102JUF
Description
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 16SSOP
Detailed Description
1k Ohm ±5% 100mW Power Per Element Isolated 8 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Power Per Element
100mW
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Circuit Type
Isolated
Package / Case
16-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Resistance (Ohms)
1k
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.193" L x 0.154" W (4.90mm x 3.91mm)
Number of Resistors
8
Height - Seated (Max)
0.069" (1.76mm)