VSSR1601103GUF
DigiKey Part Number
VSSR16-10K-GB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSSR1601103GUF
Description
RES ARRAY 15 RES 10K OHM 16SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm ±2% 100mW Power Per Element Bussed 15 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Category
Number of Pins
16
Manufacturer
Vishay Dale Thin Film
Power Per Element
100mW
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tube
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Circuit Type
Bussed
Package / Case
16-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Resistance (Ohms)
10k
Supplier Device Package
16-SSOP
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.193" L x 0.154" W (4.90mm x 3.91mm)
Number of Resistors
15
Height - Seated (Max)
0.069" (1.76mm)