PTN1206E3120BST1
DigiKey Part Number
PTN1206E3120BST1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTN1206E3120BST1
Description
RES SMD 312 OHM 0.1% 0.4W 1206
Detailed Description
312 Ohms ±0.1% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive Thin Film
EDA/CAD Models
PTN1206E3120BST1 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)