PNM0603E5001BST1
DigiKey Part Number
764-PNM0603E5001BST1TR-ND - Tape & Reel (TR)
764-PNM0603E5001BST1CT-ND - Cut Tape (CT)
764-PNM0603E5001BST1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PNM0603E5001BST1
Description
PNM0603 25PPM 5K 0.1% S T1 E1
Detailed Description
5 kOhms ±0.1% 0.15W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic Thin Film
Category
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.51mm)