PHPA1206E15R0BST1
DigiKey Part Number
764-PHPA1206E15R0BST1TR-ND - Tape & Reel (TR)
764-PHPA1206E15R0BST1CT-ND - Cut Tape (CT)
764-PHPA1206E15R0BST1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHPA1206E15R0BST1
Description
THIN FILM RES SMD 15 OHM 0.1% 1W
Detailed Description
15 Ohms ±0.1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, High Power, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
PHPA1206E15R0BST1 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.51mm)