PHPA1206E1501BST1
DigiKey Part Number
764-PHPA1206E1501BST1TR-ND - Tape & Reel (TR)
764-PHPA1206E1501BST1CT-ND - Cut Tape (CT)
764-PHPA1206E1501BST1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHPA1206E1501BST1
Description
THIN FILM RES SMD 1.5K OHM 0.1%
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 kOhms ±0.1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, High Power, Moisture Resistant Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PHPA1206E1501BST1 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, High Power, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.51mm)