PATT0805E1502BGT1
DigiKey Part Number
764-1060-2-ND - Tape & Reel (TR)
764-1060-1-ND - Cut Tape (CT)
764-1060-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PATT0805E1502BGT1
Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/5W 0805
Detailed Description
15 kOhms ±0.1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
PATT0805E1502BGT1 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.018" (0.46mm)