NOMCA16035002AT5
DigiKey Part Number
NOMCA16-50KATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NOMCA16035002AT5
Description
RES ARRAY 8 RES 50K OHM 16SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50k Ohm ±0.1% 100mW Power Per Element Isolated 8 Resistor Network/Array ±25ppm/°C 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Category
Number of Pins
16
Manufacturer
Vishay Dale Thin Film
Power Per Element
100mW
Series
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Circuit Type
Isolated
Qualification
AEC-Q200
Resistance (Ohms)
50k
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±0.1%
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Number of Resistors
8
Supplier Device Package
16-SOIC
Resistor Matching Ratio
±0.05%
Size / Dimension
0.390" L x 0.154" W (9.91mm x 3.91mm)
Resistor-Ratio-Drift
±5ppm/°C
Height - Seated (Max)
0.063" (1.60mm)