M55342M04B510JRT1V
DigiKey Part Number
764-M55342M04B510JRT1VTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55342M04B510JRT1V
Description
RES SMD 510 OHM 5% 0.15W 1505
Detailed Description
510 Ohms ±5% 0.15W Chip Resistor Nonstandard Military, Non-Inductive Thin Film
EDA/CAD Models
M55342M04B510JRT1V Models
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Package / Case
Nonstandard
Size / Dimension
0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)
Failure Rate
R (0.01%)