M55342H04B161BRTS
DigiKey Part Number
764-M55342H04B161BRTSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55342H04B161BRTS
Description
RES SMD 161K OHM 0.1% 0.15W 1505
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
161 kOhms ±0.1% 0.15W Chip Resistor Nonstandard Military, Non-Inductive Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M55342H04B161BRTS Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
R (0.01%)