M55342E12B100ERBS
DigiKey Part Number
764-M55342E12B100ERBS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55342E12B100ERBS
Description
RES 100K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Military Thin Film
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Packaging
Bulk
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
R (0.01%)