M55342E11B10B0RT5
DigiKey Part Number
764-M55342E11B10B0RT5TR-ND - Tape & Reel (TR)
764-M55342E11B10B0RT5CT-ND - Cut Tape (CT)
764-M55342E11B10B0RT5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55342E11B10B0RT5
Description
M55342E 25PPM 0402 10K 0.1% R T5
Detailed Description
10 kOhms ±0.1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Military, Non-Inductive Thin Film
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Series
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.041" L x 0.022" W (1.05mm x 0.55mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)
Failure Rate
R (0.01%)