FC0402E50R0GTBST1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale Thin Film
In Stock: 97,027
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale Thin Film
In Stock: 11,829
Datasheet
50 Ohms ±2% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) RF, High Frequency Thin Film
FC0402E50R0GTBST1
DigiKey Part Number
FC0402E50R0GTBST1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FC0402E50R0GTBST1
Description
RES SMD 50 OHM 2% 1/20W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FC0402E50R0GTBST1 Models
Category
Features
RF, High Frequency
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.042" L x 0.022" W (1.07mm x 0.56mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)