VY2472M49Y5US6UV5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 7,523
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Similar
KEMET
KEMET
4700 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
VY2472M49Y5US6UV5
DigiKey Part Number
VY2472M49Y5US6UV5-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VY2472M49Y5US6UV5
Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U
Detailed Description
EDA/CAD Models
VY2472M49Y5US6UV5 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)