VY2472M49Y5US6TV0
DigiKey Part Number
BC5271TR-ND - Tape & Reel (TR)
BC5271CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VY2472M49Y5US6TV0
Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U
Detailed Description
4700 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
EDA/CAD Models
VY2472M49Y5US6TV0 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)