VY2471K29Y5SS6TV0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 11,694
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 10,017
Datasheet
Parametric Equivalent
470 pF ±10% 440VAC Ceramic Capacitor Y5S Radial, Disc
VY2471K29Y5SS6TV0
DigiKey Part Number
VY2471K29Y5SS6TV0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VY2471K29Y5SS6TV0
Description
CAP CER 470PF 440VAC Y5S RAD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VY2471K29Y5SS6TV0 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)