VY2222M35Y5US6TV0
DigiKey Part Number
56-VY2222M35Y5US6TV0TR-ND - Tape & Reel (TR)
56-VY2222M35Y5US6TV0CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VY2222M35Y5US6TV0
Description
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VY2222M35Y5US6TV0 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)