VY1152M41Y5UQ63V0
DigiKey Part Number
BC2375-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VY1152M41Y5UQ63V0
Description
CAP CER 1500PF 760VAC Y5U RADIAL
Detailed Description
1500 pF ±20% 760VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
EDA/CAD Models
VY1152M41Y5UQ63V0 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.413" Dia (10.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)