VY1101K31Y5SQ6UV0
DigiKey Part Number
56-VY1101K31Y5SQ6UV0CT-ND - Cut Tape (CT)
56-VY1101K31Y5SQ6UV0TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VY1101K31Y5SQ6UV0
Description
CAP CER 100PF 760VAC Y5S RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±10% 760VAC Ceramic Capacitor Y5S Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VY1101K31Y5SQ6UV0 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y1
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)