Image for MKP385639025JYM5T0 is not available
MKP385639025JYM5T0
DigiKey Part Number
MKP385639025JYM5T0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP385639025JYM5T0
Description
CAP FILM 39UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
Voltage Rating - DC
250V
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Tray
Tolerance
±5%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - AC
160V