F339MX231531MD02G0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
0.015 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F339MX231531MD02G0
DigiKey Part Number
F339MX231531MD02G0-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F339MX231531MD02G0
Description
CAP FILM 0.015UF 20% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V