F102K39Y5RN6UK5R
DigiKey Part Number
BC5217CT-ND - Cut Tape (CT)
BC5217TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F102K39Y5RN6UK5R
Description
CAP CER 1000PF 1KV Y5R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Y5R Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F102K39Y5RN6UK5R Models
Operating Temperature
-30°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)