AY1222M47Y5UC63L0
DigiKey Part Number
BC5430-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AY1222M47Y5UC63L0
Description
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±20% 760VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AY1222M47Y5UC63L0 Models
Category
Features
Flame Retardant
Mfr
Ratings
AEC-Q200, X1, Y1
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.472" Dia (12.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Straight
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C