MM351R550DIN
DigiKey Part Number
570-MM351R550DIN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM351R550DIN
Description
ICL 1.5 OHM 25% 50A 68MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 1.5 Ohms ±25% 50 A 2.677" (68.00mm)
Category
Tolerance
±25%
Manufacturer
Vishay Ametherm
Current - Steady State Max
50 A
Series
R @ Current
13 mOhms
Packaging
Bulk
Diameter
2.677" (68.00mm)
Part Status
Active
Lead Spacing
1.339" (34.00mm)
R @ 25°C
1.5 Ohms