MBCD270F450M270A00
DigiKey Part Number
MBCD270F450M270A00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBCD270F450M270A00
Description
EVAL BOARD FOR MBCM270F450M270A
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MBCM270F450M270A VI Chip® BCM® 1 Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Voltage - Output
45V
Manufacturer
Vicor Corporation
Current - Output
6.25A
Series
Voltage - Input
230V ~ 330V
Packaging
Bulk
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Frequency - Switching
1.7MHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Isolated Output
Utilized IC / Part
MBCM270F450M270A
Power - Output
350W