XL1509E-12 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | XL1509E-12 |
Description | IC REG BUCK 5.0V 2A SOIC-8 |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 11.52V 1 Output 3A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Input (Min) 4.5V |
Mfr | Voltage - Input (Max) 40V |
Series | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Output |
Part Status Active | Frequency - Switching 150kHz |
Function Step-Down | Synchronous Rectifier No |
Output Configuration Positive | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |