XL1509-ADJ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | XL1509-ADJ |
Description | IC REG BUCK ADJ 2A 8SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.193V 1 Output 3A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Input (Max) 40V |
Mfr | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Series | Voltage - Output (Max) 1.267V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Output |
Part Status Active | Frequency - Switching 150kHz |
Function Step-Down | Synchronous Rectifier No |
Output Configuration Positive | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Topology | Mounting Type Surface Mount |
Output Type | Package / Case |
Number of Outputs 1 | Supplier Device Package 8-SOP |
Voltage - Input (Min) 4.5V |