MPM12-500N
DigiKey Part Number
633-MPM12-500N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPM12-500N
Description
DC DC CNVRTR -84 TO -500V 1.5W
Customer Reference
Detailed Description
High Voltage - Isolated Module DC DC Converter 1 Output -84 ~ -500V 3mA 2V - 12V Input
Category
Current - Output (Max)
3mA
Mfr
Power (Watts)
1.5 W
Series
Voltage - Isolation
100 V
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Type
High Voltage - Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
4-DIP Module
Voltage - Input (Min)
2V
Size / Dimension
1.50" L x 1.50" W x 0.79" H (38.1mm x 38.1mm x 20.1mm)
Voltage - Input (Max)
12V