2450-001-X5U0-102PLF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components
In Stock: 0
Datasheet
1000 pF Feed Through Capacitor 500V 20 A Axial, Discoidal - 1 Notched lead
2450-001-X5U0-102PLF
DigiKey Part Number
410-1041-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2450-001-X5U0-102PLF
Description
CAP FEEDTHRU 1000PF 500V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Rated
500V
Manufacturer
Current
20 A
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Insertion Loss
20dB @ 100MHz
Part Status
Active
Temperature Coefficient
X5U
Type
Feed Through
Mounting Type
Chassis Mount
Capacitance
1000 pF
Package / Case
Axial, Discoidal - 1 Notched lead
Tolerance
0%, +100%
Size / Dimension
0.281" Dia x 0.186" L (7.14mm x 4.72mm)