PSAW65I-14-B1
DigiKey Part Number
3989-PSAW65I-14-B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSAW65I-14-B1
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 65W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 65 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Single Blade Included) Input
Category
No Load Power Consumption
210mW
Manufacturer
TT Electronics/Power Partners Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
47" (1.20m)
Input Type
Multi-Blade (Single Blade Included)
Input Connector
Multi-Blade (Included)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.62" L x 1.98" W x 1.40" H (117.3mm x 50.3mm x 35.6mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CB, CE, CCC, cULuS, FCC, PSE, TUV
Current - Output (Max)
2.7A
Standard Number
Power (Watts)
65 W