PMP400-14-S
DigiKey Part Number
3989-PMP400-14-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMP400-14-S
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 400W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 400 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
400 W
Manufacturer
TT Electronics/Power Partners Inc.
Applications
Medical
Series
Efficiency
89%
Packaging
Bag
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Active
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Region Utilized
International
Cord Length
36" (0.91m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
9.84" L x 4.72" W x 1.94" H (249.9mm x 119.9mm x 49.3mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Output
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
16.67A