PEAMD36-10-B1
DigiKey Part Number
3989-PEAMD36-10-B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEAMD36-10-B1
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W
Detailed Description
5V 20 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
210mW
Manufacturer
TT Electronics/Power Partners Inc.
Polarization
Positive Center
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length
47" (1.20m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.94" L x 1.77" W x 1.22" H (100.1mm x 45.0mm x 31.0mm)
Voltage - Output
5V
Current - Output (Max)
4A
Standard Number
Power (Watts)
20 W