PEAD250B-14
DigiKey Part Number
3989-PEAD250B-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEAD250B-14
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 250 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
250 W
Manufacturer
TT Electronics/Power Partners Inc.
No Load Power Consumption
210mW
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bag
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
47" (1.20m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
7.20" L x 3.30" W x 1.80" H (182.9mm x 83.8mm x 45.7mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cULus, FCC, TUV
Current - Output (Max)
10.41A