P170S2-QC15BR1K
DigiKey Part Number
987-1397-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P170S2-QC15BR1K
Description
POT 1K OHM 1/10W PLASTIC LINEAR
Detailed Description
1k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.1W, 1/10W PC Pins
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Termination Style
PC Pins
Actuator Type
Knurled and Slotted
Resistance (Ohms)
1k
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Built in Switch
Rotary, SPST
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)