P160KN-0FC18C2K5
P160KN-0FC18C2K5
P160KN-0FC18C2K5
DigiKey Part Number
987-1712-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P160KN-0FC18C2K5
Description
POT 2.5K OHM 1/10W PLASTIC R-LOG
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5k Ohm 1 Gang Reverse Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.1W, 1/10W PC Pins
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Manufacturer
TT Electronics/BI
Rotation
300°
Series
Resistive Material
Conductive Plastic
Packaging
Tray
Termination Style
PC Pins
Part Status
Active
Actuator Type
Flatted
Resistance (Ohms)
2.5k
Actuator Length
0.709" (18.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Bushing Thread
M7 x 0.75
Built in Switch
None
Mounting Type
Panel Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)