WSU180-1000
DigiKey Part Number
237-1439-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSU180-1000
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 18W
Detailed Description
18V 18 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
EDA/CAD Models
WSU180-1000 Models
Category
Power (Watts)
18 W
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
72" (1.83m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output
18V
Size / Dimension
3.03" L x 1.89" W x 1.22" H (77.0mm x 48.0mm x 31.0mm)
Current - Output (Max)
1A