WSU120-2000
DigiKey Part Number
237-1457-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSU120-2000
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 24W
Detailed Description
12V 24 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
EDA/CAD Models
WSU120-2000 Models
Category
Power (Watts)
24 W
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
72" (1.83m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output
12V
Size / Dimension
3.03" L x 1.89" W x 1.22" H (77.0mm x 48.0mm x 31.0mm)
Current - Output (Max)
2A