WSU090-0800
DigiKey Part Number
237-1449-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSU090-0800
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 7.2W
Detailed Description
9V 7.2 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
EDA/CAD Models
WSU090-0800 Models
Category
Power (Watts)
7.2 W
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
72" (1.83m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output
9V
Size / Dimension
2.80" L x 1.69" W x 1.18" H (71.0mm x 42.8mm x 30.0mm)
Current - Output (Max)
800mA